Teraco
Broušení podlah, broušení podlah Praha, broušení betonových podlah, broušení betonu, renovace betonu, broušení lina, broušení PVC podlah, broušení teraco, repase teraco, broušení kamenných podlah, broušení mramoru, broušení žuly, odstranění koberců, stržení lina, impregnace podlah, olejování podlah, lakování podlah včetně inspekce a zajištění technických posudků je naše firma připravena zajistit naše odborné služby dle našich interních firemních standardů, směrnic a norem ISIS SYSTEM®, IICRC™, NWFA™ v rámci naší firmy Floor Special Services®.
Teraco nebo též terazzo je tradiční materiál používaný na výrobu podlah, schodů, parapetů a jiných stavebních a okrasných prvků ze směsí plniva a pojiva. Plnivem jsou nejčastěji kamenné drtě, někdy pak i další, méně tradiční materiály, jako je sklo či perleť. Pojivo je buď na bázi bílého či šedého portlandského cementu, rychle tuhnoucích teracových pojiv nebo syntetických pryskyřic. Rozdíl je především ve fyzikálních vlastnostech zhotovených podlah, dlažeb a dalších produktů. Liší se také svoji cenou. Teraco je barvitelné barevnými pigmenty dle požadavků zákazníka.
Teraco je používání na stěny, podlahy, terasy, a panely s použitím mramorových čipů a jiných jemných agregátů na povrchu hotového betonu nebo epoxidové pryskyřice. Jako podloží je potřebí vyrobit betonový základ, který je tři až čtyři či pět palce hluboký nebo vysoký. Následně je přidána jedeno-palcová vrstva písčitého betonu. Následně se vkládají kovové dělicí pásy v betonu všude tam, kde má být společná, nebo změna barvy v teraco. Pro konečnou vrstvu a optický vzhled teracových povrchů lze umístit do každého z panelů jemné mramorové čipsy nebo směs, která může být barevně pigmentovaná. Když je teraco směs ještě vlhká, pracovníci hodí další mramorové čipy různých barev do každého panelu a nebo po celém povrchu.
Teraco v roce 1970 začalo vznikat na bázi polymeru a nazývá se tenké teraco. Zpočátku byly použity složky jako polyester a vinyl esterové pryskyřice jako pojivové pryskyřice. Dnes, většina instalovaného teraca je na bázi epoxidového teraca. Výhody tohoto materiálu přes cementovým teraco zahrnují širší výběr barev, 1/4 palce na 3/8 palce tloušťky instalace, lehčí, rychlejší instalaci, nepropustný povrch, vyšší pevnost, a menší náchylnost k praskání. Nevýhodou epoxidové pryskyřice na bázi teraca je to, že mohou být použity pouze pro vnitřní aplikace. Ve venkovním prostředí epoxidové báze teraca ztratí svou barvu, zatímco na bázi cementu teraco je povrchově a opticky stabilní. Kromě mramorových kameninových směsí, začínají být použity jiné agregáty, jako je perleť aj. Do recyklovaného kameniva, které se používá patří: sklo, porcelán, beton a kov. Tvary a medailony mohou být vyráběny na místě ohybových dělicích proužků nebo mimo něj pomocí řezání vodním paprskem.
Terrazzo / teraco bylo původně vynalezeno benátskými stavebními dělníky jako varianta s nízkými náklady podlahového materiálu s použitím mramoru a mramorových částí. Původně se terazzo skládalo z mramoru a čipů, hlíny a kozího mléka (jako fólií). Výroba teraco se stala mnohem jednodušší po roce 1920 po zavedení elektrických průmyslových mlýnků a dalších energetických zařízení.
Broušení teraca se používá při obnovení struktury teraco a hloubkově se tak vyčistí a zcela odstraní zašlé nečistoty. Broušené plochy se snadněji udržují v naprosté čistotě. Ideální řešení pro bytové a panelové domy, školy, nemocnice, atd. Následná povrchová úprava zabraňuje opětovnému znečištění. Samozřejmostí je i broušení kamenných soklů. Renovace se provádí pomocí mobilních brusek napojených na průmyslové vysavače, suchým procesem.
Broušení teraca vytváří hrubší, matný, neklouzavý povrch. Stopy po předchozím opracování nejsou viditelné, předem upravený povrch je opracován brousícími prostředky a nástroji.
Opalování teraca tvoří vzhled přírodního povrchu – odlomeného teraco, zvýrazňuje strukturu a texturu teraco. Vytváří bezpečný neklouzavý povrch pro pochůzné plochy (např. venkovní schodiště). Plamenem (který je hnán stlačeným vzduchem) je narušena soudržnost krystalu křemene s okolní hmotou a současně uvolněné části jsou odstraněny proudem hnacího vzduchu. Po opálení je povrch přebroušen. Výsledný efekt je kombinací obou úprav – přírodní povrch s menšími odchylkami rovinnosti.
Vysokootáčkové leštění teraca se provádí pouze za předpokladu, že kamenný povrch je již v dobrém původním stavu, pokud tak není, musí se před leštěním kamenné povrchy nejprve vybrousit, aby se povrch srovnal a vyčistil od nečistot. Pak nastupuje několikanásobná fáze diamantového leštění. Leštění dodává plochám hladký povrch a vysoký lesk, zvýrazní strukturu i texturu teraco. Zvýrazní také barevnost (získá se tmavší odstín) a uzavřením povrchu zvýší odolnost proti zvětrávání. Broušené plochy jsou upraveny leštícími prostředky a nástroji.
Pemrlování a jehličkování hrubého teraca zcela perfektně na základě našich zkušeností řeší jakékoliv usazeniny a neodstranitelné nečistoty teraco ve starých objektech a po stavebních objektech. Jedná se především o krustu atmosferických a jiných nečistot usazenou v pórech teraco. Kolem zábradlí bývají zbytky nátěrů, kolem stěn pak zbytky usazenin po stavebních pracích a malbě.
Chemické čištění a povrchová ochrana teraca, na kterém se zakládá námi aplikovaná patentovaná metoda čištění a povrchové ochrany materiálů Finalit® je důkladné odstranění všech vodou nerozpustných a hluboko usazených nečistot, skvrn a fleků v různých materiálech prostřednictvím aktivních částic v rozpětí velikostí 1 nanometr (10-9) až 100 nanometrů s následnou aplikací transparentní proti přilnavé povrchové úpravy pomocí snížení povrchového napětí. Tato metoda umožňuje doposud nejprogresivnější, nejrychlejší a nejefektivnější způsob povrchového čištění do hloubky povrchů, okamžité odstranění nečistot, mastnoty, rzi, vodního teraco s následnou povrchovou dlouhodobou transparentní ochranou různých materiálů.
Jedním z důležitých kroků je určení a zjištění hodnoty PH teraco a materiálu, abychom mohli zvolit vhodný technologický koncept z hlediska použití vhodné čistící chemické složky a speciálních čističů systému Finalit Professional™. Certifikace IICRC nás vede k poznání a dodržení základních principů profesionální metodiky čištění a renovace teraco a to vyhodnocení PH faktorů a zvolením vhodného chemicko-technologického postupu užití a fázování jednotlivých čistících složek v rámci více fázového čištění a renovace teraco.
Čištění teraca a hodnota PH (tj. „potenciál vodíku“), též vodíkový exponent je číslo, kterým v chemii vyjadřujeme, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky). Jedná se o logaritmickou stupnici s rozsahem hodnot od 0 do 14 (pro většinu vodných roztoků, roztoky silných kyselin a zásad či jiné než vodné roztoky mohou nabývat jiných hodnot); přitom neutrální voda má pH při standardních podmínkách rovno 7. U kyselin je pH menší než sedm – čím menší číslo, tím „silnější“ kyselina; naopak zásady mají pH > 7, čím větší číslo, tím „silnější“ zásada. Naše firma používá profi PH metry – digitální přístroje užívané pro odběry vzorků, které díky speciální laserové čočce zaměří PH povrchu před čištění a po čistění.
Čištění teraca s následnou povrchovou úpravou metodou Finalit® je ekologicky šetrné a životnímu prostředí nezávadné. Intenzivní čistící roztoky a činidla včetně impregnačních roztoků ve spojením s molekulou vody se okamžitě z neutralizují a vznikne následně čirá tekutina s hodnotou PH 5 bez škodlivých a zatěžujících dopadů na životní prostředí.
Systém čištění teraca Finalit® díky extrémnímu prodloužení čistících intervalů a zkrácení doby čištění materiálů jednoznačně dosahuje vysoké efektivity v rámci následného běžného úklidu a taktéž úsporu na běžných čisticích prostředcích (úspora čistícího personálu, úspora času a nákladů na čištění). Po provedení vyčištění a následné povrchové úpravy, následně stačí k běžné údržbě čistá voda s trochou ekologicky šetrného čistícího roztoku Finalit®, který pomáhá udržovat dlouhodobou ochranu povrchu.
Mechanické diamantové čištění teraco HTC
Čištění teraca patentovanou metodou DSC (Diamond cleaning system) nám umožňuje dosáhnout té nejvyšší kvality a efektivity čištění a leštění. Hybrid™ a Twister™ je revoluční čistící systém využívající kotouče vyrobené z miliard mikroskopických částeček diamantu, které schod čistí a leští mechanicky, bez použití chemikálií s použitím čisté vody v kombinaci ekologického nano čističe, který se ihned zneutralizuje čistou vodou.
Čištění teraca metodou Twister™ je revoluční čistící systém využívající kotouče vyrobené z miliard mikroskopických částeček diamantu, které podlahu čistí a leští mechanicky. Kotouče Twister™ lze použít na většinu běžných podlahových materiálů, jako je například terazzo, přírodní kámen, beton, vinyl a epoxid. Kotouče Twister™ promění matný a opotřebený povrch na čistou a zářivě vyleštěnou podlahu. Kotouče Twister™ nabízejí přednosti, které ocení jak poskytovatelé čistících služeb, tak majitelé podlah a prováděcí firmy.
Výhody mechanického čištění metodou DCS (diamantové vodní čištění):
- Bezhlučné čištění (pouze tiché koutoučování bez broušení)
- Bezprašné čištění (vodou s okamžitý odsátím)
- Rychlé čištění ( 1x schod = cca 10min / 0,75m2)
- Protiskluzová úprava (anti-slip efekt hodnota R9)
- Cenově přijatelné (viz. odstavec ceny čištění a impregnace.
Impregnace terazza a teraco podlah
Renovace teraco a jejich následná dlouhodobá ochrana a konzervace je velmi důležitá. Pomáhá udržet vyčištěné materiály výrazně delší dobu, jelikož vyčištěný povrch je ochráněn vrstvou molekul, nanočástic a pevných částic, které obalí strukturu povrchu, vyplní strukturu povrchu a zamezí tak pronikání nečistot do vyčištěného povrchu a je tak mnohem snadnější čištění a údržba povrchu, jelikož všechny nečistoty po dobu trvání impregnace ulpívají na povrchu vyčištěného a renovovaného materiálu.
Konzervace povrchů systémem Finalit® umožňuje z hlediska kvality a životnosti ty nejoptimálnější parametry. Vše je dáno technologickým zázemím významné rakouské společnosti Finalit Komplett-Steinpflege GmbH – specializující se na ošetřování teraco a keramiky. Kamenický mistr s bohatými zkušenostmi p. Kurt Leidinger započal společně se vyvíjet produkty pro čištění a dlouhodobou ochranu – impregnaci a konzervaci teraco více jak před 50-ti lety a jejich cílem bylo vyvinout produkty, které by uměly komunikovat s látkami obsaženými přímo v terasu. Toto vše zaštítila od roku 1999 jeho dcera a evropská znalkyně kamenných materiálů Ing. Mag. Margit Leidinger.
Konzervace povrchů systémem a produkty Finalit® jsou pro naše realizace také optimální z toho důvodu, že jsou testovány a certifikovány zkušebním ústavem MA 39 Versuchs- und Forschungsanstalt der Stadt Wien a lze je používat celosvětově na památkově chráněných objektech díky jejich certifikaci. Základními vlastnostmi je odolnost vůči UV-záření, posypové soli, použitelnost v potravinářství, paropropustnost, odolnost vůči skvrnám a odpudivost vůči vodě. Finalit® je špičkou v ochranně povrchů také především díky budoucí technologii nezávadné a co nejpřirozenější ochraně povrchů a to díky tzv. plast-polymerní ochraně povrchů s podílem pevných částic, což je odborníky nazýváno jako ochranné impregnace 3-tí generace, neboť neobsahují chemické rozpouštědlové látky, vosky, silikonové, siloxanové a silanové částice, ponechávají povrhu přírodní a naturální vzhled a mají vysokou odolnost.
Konzervace povrchů systémem Finalit® má celosvětové renomé. K nejznámějším a nejvýznamnějším referencím patří práce prováděné na Sakkára a Cheopsově pyramidě v Egyptě, impregnace památníku princezny Diany v Hyde Park v Londýně, impregnace povrchů v kostele Frauenkirche Drážďany. Mnoho realizací je samozřejmě prováděno v Rakousku – Parlament Wien, Rakouská národní banka, nová budova nádraží Westbahnhof, Metronom v Praze 7, Úřad vlády České Republiky na Praze 1, Hotel Four Seasons Praha 1 a další významné národní a mezinárodní reference.
Impregnace na teraco systémem Finalit® se zabývá a nabízí z hlediska životnosti ty nejoptimálnější a nejvíce životnější ochranné systémy na světě. Z tohoto důvodu naše firma tento jedinečný ochranný systém jako jediný vhodný pro naše potřeby aplikuje a provádí tyto ochranné systémy Finalit® již velmi dlouhou dobu. Důvodem je nejdelší validní dlouhodobá záruka a životnost ochranných nátěrů – penetrace a impregnace včetně ochranných protiskluzných bezpečnostních norem a jakostí, zvýrazňujících schopností. Tento system Finalit® jako jediný na světě vyvinul a aplikuje tzv. horkou impregnaci, která se při aplikaci nahřívá na 60°-70° celsia a díky dočasné změně velikosti částic proniká hluboko do konzervovaných povrchů a jedinečně uzavírá povrchu ze vnitř ven a z venku do vnitř.
Konzervace se liší dle typu materiálu, povrchové úpravy, savosti, budoucí zátěže a také a především dle životnosti a optických vlastností. Základem kvalitní dlouhodobé ochrany povrchů je použití kombinace penetrace „hloubkové ochrany“ (tzv. plniče pórů a kapilár) a impregnace (povrchové ochrany). Optické zvýraznění a jeho intenzita se provádí a určuje typem penetrace (transparentní nebo zvýrazňující). Optická a funkční životnost je dána především 2-komponentním složením aplikační koncepce systému Finalit® & ISIS System™. System Finalit se dělní na 3 životnostní úrovně – 3 letá ochrana / 5-ti letá ochrana / 7-10ti letá ochrana (horká impregnace). Životnost ochranných systémů je dána typem a druhem ochranné konzervace.
Bezpečnostní protiskluzná impregnace na teraco, kamenných a keramických povrchů je aplikována nanesením speciálního prostředků a ochrannou impregnaci určenou ke zvýšení protiskluzovosti povrchu teraco. Poté provádíme denní údržbu, ke které postačí čistá voda s občasným použitím stopového množství přípravku firmy Finalit pro univerzální teraco materiály, který podporuje stálost vlastností ošetřeného povrchu. Přípravek má mimo mycích schopností také výhodu, že v jednom ošetřuje a udržuje protiskluzného vlastnosti teraco.
Například každá struktura teraco má uveden protiskluz v jakém je vyrobena (jedná se pouze o hodnotu kluzné/protiskluzné plochy). Stupně protiskluznosti se značí R 9 až R 13 podle normy DIN 51130. R 9 na šikmé ploše v úhlu 6-10 stupňů, R 10 v úhlu 10-19 stupňů, R 11 v úhlu 19-27 stupňů, R 12 v úhlu 27-35 stupňů a R 13 nad 35 stupňů. Stupeň protiskluznosti výrobci značí písmeny A – B – C, kdy je C nejvyšší stupeň. Do běžné domácnosti není důvod proti skluz více řešit. V okolí bazénu či veřejných prostor je již tento údaj důležitý a je na něj kladen velký důraz.
Zvýrazňující impregnace na teraco jsou dva typy a to jednosložkové zvýrazňující impregnace, které se používají především na vysoce opotřebených površích neb mají silnou viskozitu a silný zvýrazňující účinek a také se vyznačují především dlouhou dobou schnutí, což znamená cca 12hod bez zátěže. Dvousložkové impregnace jsou často používané pro jejich rychleschnoucí vlastnosti vs. jednosložkové impregnace a to cca 3-5hodin. Mají menší viskozitu, ale toto je nahrazeno dvousložkovou více fázovou aplikací prostřednictvím zvýrazňující penetrace a ochranné transparentní impregnace. Následně je možné pak povrchu strojově zaleštit a díky vícevrstvému penetračnímu základu určit nebo volit úroveň a tón zvýraznění teraco, kamenných a keramických povrchů.
Produkty Finalit® jsou vyráběny a produkovány jako vysoce efektivní koncentráty pro profesionální základní čištění, impregnaci a ošetřování přírodních kamenů, dlažby, cotto, terasa, betonu a mnoho jiných. Je jedno, jestli přírodní kámen, mramor, žula, pískovec, vápenec, umělý kámen, kamenina, teraso, Cotto, kabřinec, cihla, beton apod. – díky produktům Finalit budou Vaše problémy vyřešeny!